ASF nowe zasady bioasekuracji.
31 października 2021 r. – do tego czasu hodowcy trzody chlewnej powinni spełnić nowe zasady dotyczące bioasekuracji w celu zapobiegania ASF. Zasady te obejmują tych hodowców, którzy zatrudniają przynajmniej jednego pracownika i którzy chcą przemieszczać zwierzęta, materiał biologiczny, świeże mięso, wyroby mięsne lub uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego – poza wyznaczoną strefę ASF.
Oprócz istniejących dotychczas wymagań z zakresu bioasekuracji postanowiono, że posiadacze świń powinni spełnić dwa nowe wymagania:
1. Zbudowanie ogrodzenia
Wprowadzono obowiązek budowy ogrodzenia w celu ochrony pomieszczenia, gdzie trzymana jest trzoda oraz w celu ochrony budynków, w których trzymana jest ściółka i pasza. Ogrodzenie może częściowo stanowić ścianę budynku, w której odpowiednio zabezpieczono okna i drzwi (nie mogą się otwierać z zewnątrz).
2. Plan bezpieczeństwa biologicznego
Jest to dokument, w którym zawarte zostaną najważniejsze informacje dotyczące bioasekuracji i ograniczania ryzyka wystąpienia ASF u świń. W planie tym powinno się określić, w jaki sposób podzielono gospodarstwo na strefę czystą i brudną. W planie zawarte będą również obecnie obowiązujące wymagania, takie jak nakaz zmiany ubrania i butów roboczych przy wchodzeniu do budynków inwentarskich, mycie i odkażanie rąk, prowadzenie ewidencji itd.
Plan bezpieczeństwa biologicznego musi być zatwierdzony przez powiatowego lekarza weterynarii do 31 października 2021 r. (w tych gospodarstwach, w których pracuje ktoś spoza tego gospodarstwa).
Jeśli w gospodarstwie nie pracuje nikt oprócz samych domowników, to wówczas plan bezpieczeństwa biologicznego zostanie skontrolowany do końca 2021 roku.
Kontrola z PIW
To, jak często pojawią się inspektorzy z PIW na kontroli będzie zależeć od strefy, w której położone jest gospodarstwo oraz od spełniania zasad bioasekuracji.
- obszar I (kolor niebieski) i II (kolor różowy) – kontrola 2/rok w odstępach minimum co 4 miesiące
- obszar III (kolor czerwony) – 4 razy do roku co 3 miesiące.
Zasady przemieszczania świń
Natomiast jest kilka ułatwień w nowych zasadach bioasekuracji, jeśli chodzi o wymogi dotyczące przemieszczania świń z gospodarstw, zlokalizowanych w obszarach występowania ASF.
Do najważniejszych zmian należą:
- brak obowiązku badań laboratoryjnych krwi trzody chlewnej na obszarach ASF,
- brak konieczności kontroli wszystkich gospodarstw w odległości 3 km od gospodarstwa, z którego świnie przemieszczane mają być poza obszar ASF,
- możliwość rezygnacji w przyszłości z badania klinicznego świń na 24 godziny przed transportem zwierząt z danego gospodarstwa.
Masz pytanie? Napisz: pl@slmadwokaci.pl
- Co zrobić jeśli kupiliśmy wadliwą paszę? Jak uzyskać odszkodowanie? - 27 kwietnia 2023
- Fundacja rodzinna: sposób na przekazanie gospodarstwa następcy - 14 kwietnia 2023
- Czy trzeba rejestrować drób utrzymywany na własne potrzeby? - 16 marca 2023
Brak podobnych artykułów.