Czym jest restrukturyzacja gospodarstwa rolnego?
Osoby prowadzące gospodarstwo rolne, które popadły w spiralę długów mogą uwolnić się od tego zjawiska poprzez przeprowadzenie procesu restrukturyzacji ciążących na nich zobowiązań.
Może to odbyć się w ramach tzw. restrukturyzacji o zatwierdzenie układu i to rozwiązanie jest często bardzo korzystne dla rolników.
Co to jest postępowanie restrukturyzacyjne?
Postępowanie restrukturyzacyjne jest prowadzone w celu zapobieżenia ogłoszeniu upadłości dłużnika. Postępowanie to jest prowadzone wobec:
- dłużników niewypłacalnych
- lub zagrożonych niewypłacalnością.
Jego celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami oraz zatrzymanie powiększania spirali długów.
Przez dłużnika zagrożonego niewypłacalnością należy rozumieć dłużnika, którego sytuacja ekonomiczna wskazuje, że w niedługim czasie może stać się niewypłacalny.
Czym jest stan niewypłacalności?
Z kolei dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Stan ten ma miejscy w wypadku, gdy nie jest w stanie spłacać długów od przynajmniej 3 miesięcy.
Chodzi więc o sytuację, w której niezdolność zadłużonego rolnika do spłacania swoich długów ma charakter trwały. Nie dotyczy to takiej sytuacji, gdy mają miejsce jedynie przerwy w regulowaniu swoich zobowiązań.
Wystarczy również, gdy dłużnik nie jest wstanie regulować należności nawet w stosunku do jednego tylko wierzyciela, na przykład banku w którym został zaciągnięty kredyt.
Dodać należy, że niespłacane zobowiązania dłużnika, powinny być wymagalne, a więc nadawać się do dochodzenia przed sądem. Oznacza to, że muszą one być:
- bezsporne
- po upływie terminu płatności,
- nieprzedawnione,
- nieumorzone.
Nie jest jednak konieczne, żeby były już wydane wyroki sądowe nakazujące zapłatę.
Musisz wiedzieć, że niespłacanie długów pieniężnych przez dłużnika może dotyczyć zarówno zobowiązań prywatnoprawnych, jak i publicznoprawnych (podatki, składki ZUS itp.).
W kontekście niewypłacalności dłużnika, nie jest ważny rozmiar (wielkość) jego długów, dlatego też niewykonywanie zobowiązań nawet o niewielkiej wartości może oznaczać niewypłacalność dłużnika w rozumieniu ustawy.
Kto może skorzystać z restrukturyzacji?
Postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone wobec:
- przedsiębiorców,
- spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, prostych spółek akcyjnych i spółek akcyjnych nieprowadzących działalności gospodarczej,
- wspólników osobowych spółek handlowych ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem,
- wspólników spółki partnerskiej.
Restrukturyzacja a prowadzenie gospodarstwa rolnego
Podkreślenia wymaga fakt, że na gruncie prawa restrukturyzacyjnego rolnicy indywidualni traktowani są jak przedsiębiorcy pomimo braku wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Prowadzenie działalności rolniczej oznacza bowiem, że rolnik jest po prostu przedsiębiorcą.
Już niedługo w części 2. – o tym, jak konkretnie wygląda proces restrukturyzacji gospodarstwa rolnego
Brak podobnych artykułów.